Widok ogólny wystawy

Fot. 1. Widok ogólny wystawy

"... Wystawa obrazuje główne kierunki działalności Koła w minionym dziesięcioleciu. Najbardziej obszernym fragmentem ekspozycji jest kalendarium wyjazdów naukowo-edukacyjnych, ilustrowane bogato fotografiami, w większości wykonanymi przez uczestników wypraw, podczas których zapoznaliśmy się z działalnością ponad 30 bibliotek naukowych w kraju za granicą..."

Fot.2. Katalog Wystawy


Fot. 3. Zaznaczone na mapie miejsca wyjazdów naukowo-edukacyjnych lubelskich bibliotekarzy

Fot 4. "... Na czterech planszach kolejno w blokach tematycznych „W Krakowie”, „W Warszawie”, „Na Lubelszczyźnie” i pod hasłem „Polska Egzotyczna” prezentowane są wycieczki krajowe, które organizowaliśmy z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. ..."

" ... Następne plansze przedstawiają „jesienne” podróże bibliotekarskie – 8 wypraw do 10 krajów europejskich: na Słowację, Ukrainę, Litwę i Węgry oraz do Czech, Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii i Włoch..." (Fot. 5,6,7)

" ... Podkreślając znaczenie tych wyjazdów w dokształcaniu zawodowym bibliotekarzy chcę dodać, że wyjazdy te służyły także rozwojowi współpracy i nawiązywaniu kontaktów z bibliotekami, zwłaszcza w zakresie wymiany wydawnictw; pozwoliły na promowanie osiągnięć bibliotek naukowych Lublina, jak również przyczyniały się do konsolidacji lubelskiego środowiska bibliotekarskiego..."*

W gablotach zaprezentowano relacje z bibliotekarskich podróży po kraju i Europie oraz informatory i wydawnictwa albumowe przywiezione z tych wypraw.

" ... Jubileusz 10. lecia Akademickiego Koła SBP w Lublinie stał się także okazją do zaprezentowania historii i działalności bibliotek szkół wyższych Lublina: UMCS, KUL. AR, AM i PL. ..."*

Fot. 10. Biblioteka Uniwersytecka Lubelskiego Uniwersytetu Katolickiego Jana Pawła II


Fot. 11. Biblioteka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Fot. 12. Biblioteka Główna Akademii Medycznej

Fot. 13. Biblioteka Główna Akademii Rolniczej

Fot. 14. Biblioteka Główna Politechniki Lubelskiej

Fot. 15. Oprawę plastyczną wystawy uzupełniały ekslibrisy lubelskich bibliotek akademickich (ekslibrisy UMCS i PL: Zbigniew Jóźwik; ekslibris KUL: Kazimierz Wiszniewski; ekslibris AM: ).

* (fragmenty z wystąpienia przewodniczącej Akademickiego Koła SBP w Lublinie)